Svrha je projekta razvoj obrazovnih programa, standarda kvalifikacija i standarda zanimanja iz područja IKT-a u skladu s HKO-om. Projekt će provesti FOI Varaždin u partnerstvu s Odjelom za informatiku Sveučilišta u Rijeci (OIRI), a razvit će se 4 nova studijska programa: 1) Podatkovne tehnologije i umjetna inteligencija, 2) Upravljanje sustavima informacijske sigurnosti i privatnosti, 3) Distribuirani i interaktivni sustavi i 4) Upravljanje transformacijom i inovacijom poslovnih sustava.
Budući da IKT sektor karakteriziraju inovacije, podrška dijelovima industrije visoke vrijednosti i značajna ovisnost o kontinuiranom tehnološkom napretku, IKT profesionalci će u budućnosti morati kombinirati nove digitalne vještine s menadžerskim vještinama te trendovima kao što su digitalno vodstvo, veliki podaci, računarstvo u oblaku, Internet stvari, pametni sustavi, tako da se predviđa stvaranje novih zanimanja. Od novih tehnologija, predviđa se da će Internet stvari imati najopsežniji utjecaj na industriju i biti osnovna tehnologija za napredak područja umjetne inteligencije i robotike. U Europi će do 2025. broj novih radnih mjesta koja se odnose na analizu velikih količina podataka porasti na 4 792 000 (ICD 2018), a do 2022. za 350 000 novih radnih mjesta iz područja informacijske sigurnosti (Infosec, 2017). Prema procjeni World Economic Foruma iz 2018. očekuju se promjene u IKT zanimanjima tako da će fokus biti na skupini zanimanja analitičar i razvojni inženjer, analitičar informacijske sigurnosti i analitičar podataka, gdje će biti velikih promjena u zahtjevima za novim vještinama IKT profesionalaca. Navedeni podaci govore o potrebi za novim kompetencijama i znanjima za poslove budućnosti te o paralelnom porastu potražnje za stručnjacima iz područja IKT. Stoga postoji potreba za edukacijom i osposobljavanjem koje će stvoriti adekvatan kadar te zadovoljiti potražnju na tržištu rada i podići razinu IKT vještina. FOI s partnerom želi preuzeti odgovornost za predlaganje standarda zanimanja, kvalifikacija i studijskih programa iz područja IKT-a koji će utjecati na povećanje konkurentnosti pojedinca u RH i EU, ali i unaprjeđenje gospodarskih rezultata.
Cilj projekta je razviti nove studijske programe iz područja IKT-a kojima će se zadovoljiti potrebe za stjecanjem odgovarajućih vještina i kompetencija IKT profesionalaca sukladno zahtjevima tržišta rada i trendovima u tehnološkom napretku. Predviđen je razvoj 4 nova studijska programa: 1) Podatkovne tehnologije i umjetna inteligencija, 2) Upravljanje sustavima informacijske sigurnosti i privatnosti, 3) Distribuirani i interaktivni sustavi i 4) Upravljanje transformacijom i inovacijom poslovnih sustava. Cilj razvoja novih programa predviđenih projektom je unaprjeđenje postupaka osiguranja kvalitete visokog obrazovanja i unaprjeđenje nastavne djelatnosti temeljeno na HKO metodologiji kao i povećanje zapošljivosti IKT profesionalaca.
Projekt predviđa četiri osnovne aktivnosti: 1) Razvoj studijskih programa temeljenih na standardima zanimanja, 2) Unapređenje postupaka osiguranja kvalitete visokog obrazovanja, 3) Unapređenje nastavne djelatnosti u visokom obrazovanju, 4) Upis standarda kvalifikacija u registar HKO. Više o aktivnostima na projektu možete pročitati na linku ispod.
Projekt DIP2 Future zajednički provode Fakultet organizacije i informatike kao nositelj projekta te Odjel za informatiku Sveučilišta u Rijeci.
Svojim iskustvom će pridonijeti izradi standarda kvalifikacija i standarda zanimanja u području novih studijskih programa. Projektni tim obuhvaća 22 zaposlenika FOI-ja i 6 zaposlenika OIRI-ja u znanstveno-nastavnom i suradničkom zvanju u području relevantnom za razvoj predloženih studijskih programa. Članovi tima svoj znanstvenoistraživački rad, nastavne i projektne aktivnosti provode u područjima relevantnima za izradu studijskih programa. Uz to, sudjelovali su u kreiranju ili revizijama nastavnih planova i programa te u postupcima reakreditacije i periodične neovisne prosudbe sustava osiguravanja kvalitete. Osobe koje će raditi na ovom projektu bit će podijeljene u tri grupe: 1) koordinacija i upravljanje projektom, 2) radna skupina za izradu standarda zanimanja, standarda kvalifikacija i studijskih programa (SZKIS) i 3) radna skupina za kvalitetu i nastavnu djelatnost (KND). Više o članovima projektnog tima možete pročitati na poveznici ispod.